Seminarium „Innowacyjny i zrównoważony przemysł wydobywczy (…)”

26 listopada 2024 r. w siedzibie BCU odbyło się Seminarium pn.: Innowacyjny i zrównoważony przemysł wydobywczy– Transformacja technologiczna, energetyczna i ekologiczna (środowiskowa) w przemyśle wydobywczym rud metali. Spotkanie mało na celu przedstawienie wiedzy na temat współczesnego górnictwa rud metali oraz kierunków jego rozwoju, w tym informacji o nowych technologiach wprowadzanych do stosowania w górnictwie, a także zaprezentowanie koncepcji, które pozwolą na produkcję w zrównoważony sposób przy jednoczesnym zdobywaniu zaufania społeczeństwa w zakresie czystych i bezpiecznych metod wydobywania i przetwarzania.

Za realizację zadania w ramach projektu odpowiedzialny był Związek Pracodawców Polska Miedź a Seminarium odbywało się w formie hybrydowej. W Seminarium uczestniczyło łącznie ponad 200 osób. Spotkanie otworzył Pan Jarosław Dudkowiak, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.

Podczas Seminarium zostały zaprezentowane innowacyjne koncepcje dotyczące funkcjonowania górnictwa rud m.in.: zrównoważony rozwój, GOZ, ESG, smart mining, odpowiedzialność środowiskowa. Eksperci przedstawili dobre praktyki oraz omówili również konieczność wdrażania innowacyjnych rozwiązań w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego oraz efektywnego zarządzania zasobami naturalnymi. Podkreślono znaczenie współpracy nauki, przemysłu i administracji publicznej w celu wypracowania kompleksowych strategii transformacji. Wspólne działania mogą przyspieszyć adaptację sektora do globalnych wymagań w zakresie zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej.

Prelekcje wygłosili:

Ryszard Biernacki, Dyrektor Naczelny ds. Transformacji Energetycznej KGHM Polska Miedź S.A.,
Monika Poważna, Dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej KGHM Polska Miedź S.A.,
Dr inż. Jarosław Wajs, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechnika Wrocławska
Dr hab. Joanna Kulczycka, prof. AGH – prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Zarządzania AGH oraz kierownik Zakładu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią, Polskiej Akademii Nauk
Monika Strojek, KGHM Metraco S.A.,
Dr Agnieszka Nowaczek, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energia Polskiej Akademii Nauk,
Jolanta Okońska – Kubica, Dyrektor Zarządzający ENVIPOL, Przewodnicząca Grupy Roboczej Ministerstwa Rozwoju i Technologii ds. KIS 7.

Relacja z tego wydarzenia będzie niebawem dostępna na stronie BCU.