Zaproszenie na konferencję „Bezpieczny i innowacyjny przemysł wydobywczy rud metali – Surowce 4.0”

Tekst w języku polskim na czarnym tle z zielonymi i białymi akcentami. Zapowiada konferencję zatytułowaną „Bezpieczny i innowacyjny przemysł wydobywczy rud metali - Zasoby 4.0” w dniu 9 kwietnia 2025 r., od 9:30 do 13:30, w Branżowym Centrum Umiejętności Górnictwa Rud 4.0 w Lubin.

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Branżowe Centrum Umiejętności Górnictwa Rud 4.0 mają zaszczyt zaprosić Państwa na Konferencję „Bezpieczny i innowacyjny przemysł wydobywczy rud metali – Surowce 4.0”, która odbędzie się w dniu 9 kwietnia 2025 w godzinach 9:30 – 13:30 w siedzibie Branżowego Centrum Umiejętności Górnictwa Rud 4.0, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 172A (Poligon Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr ,w sąsiedztwie stacji benzynowej Pieprzyk) w Lubinie. Udział w konferencji jest BEZPŁATNY.

Podczas konferencji będą zaprezentowane najnowsze trendy technologiczne podziemnej eksploatacji i przeróbki rud metali oraz innowacje w zakresie bezpieczeństwa pracy. Ich skuteczne wdrażanie przyczynia się nie tylko do zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa pracy, ale także do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, tzn. stacjonarnej oraz online na platformie YouTube. 

Konferencja ma na celu zapoznanie uczestników z najnowszymi trendami technologicznymi, organizacyjnymi oraz procesem technologicznym występującym przy podziemnej eksploatacji i przeróbce rud metali i surowców mineralnych oraz bezpieczeństwem pracy, zgodnie z przyjętymi w Unii Europejskiej rozwiązaniami wskazanymi w dokumencie EKSE CCMI/176: „Cyfrowe górnictwo w Europie: nowe rozwiązania na rzecz zrównoważonej produkcji surowców”.

ADRESACI:

  •  nauczycieli szkół zawodowych (branżowych i technikum), 
  •  uczniów szkół zawodowych (branżowych i technikum) oraz studentów uczelni wyższych,
  •  pracowników zakładów górniczych,
  •  pracowników zakładów przeróbki kopalin stałych,
  •  pracowników firm świadczących usługi na rzecz zakładów górniczych (tzw. podwykonawców)

PROGRAM:

9.00 – 9.30 – Rejestracja uczestników

9:30 – 9:45  Otwarcie Konferencji

9:45 – 10.15  Bezpieczny start pod ziemią – adaptacja kluczem do redukcji wypadkówAlicja Stefaniak, Dyrektor Departamentu Warunków Pracy i Szkolenia Wyższego Urzędu Górniczego oraz Dagmara Solatycka, Z-ca Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego.

10:15 – 10:45 – Kontrola bezpieczeństwa pracy pracowników i podwykonawców na przykładzie Centrum Wysokościowo–Ratowniczego utworzonego przy Jednostce Ratownictwa Górniczo – Hutniczego w KGHM Polska Miedź S.A.Dariusz Teodorski, Z-ca Dyrektora Departamentu BHP i Ryzyka Zawodowego oraz Arkadiusz Grządziel, KGHM Polska Miedź S.A.

10.45 – 11:05 – Pracownia automatyki, zabezpieczeń elektroenergetycznych oraz przenośników taśmowych w BCU Górnictwo Rud 4.0 – innowacyjne podejście do bezpieczeństwa poprzez edukacjęSebastian Cirko, INOVA Centrum Innowacji Technicznych sp. z o.o.

11:05 – 11:35 – Przerwa kawowa

11:35 – 12:00 – Zespoły zasilania bateryjnego konstrukcji KOMAG-u do samojezdnych wozów strzelniczych pracujących w KGHM-Polska Miedz S.A., dr hab. inż. Jakub Bernatt, Profesor ITG KOMAG, mgr inż. Przemysław Deja, Instytut Techniki Górniczej KOMAG. 

12.00 – 12.30 – Innowacyjne metody prekoncentracji surowców mineralnych z wykorzystaniem wieloczujnikowej analizy rentgenowskiej i optycznej oraz modeli AI, dr Jacek Kołacz, Prezes Zarządu Comex Group sp. z o.o.

12.30 – 13.00 – Wyzwania i możliwości wdrażania innowacyjnych rozwiązań w sektorze górnictwa rudnego związanych z adaptacją do zmian klimatu – uwarunkowania techniczne, ekonomiczne i środowiskowedr inż. Jan Bondaruk, Z-ca Dyrektora ds. Inżynierii Środowiska oraz dr inż. Ewa Janson – Kierownik Pracowni Bilansowania i Oceny Zasobów Wodnych Zakładu Ochrony Wód, Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy.

13.00 – 13.30 – Ewolucja systemów sterowania przenośników taśmowych na przestrzeni lat – innowacje na przykładzie systemu Protos 4.1 produkcji INOVAKrzysztof Światły oraz Aleksander Koreń, INOVA Centrum Innowacji Technicznych sp. z o.o.

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW:

  • Chęć wzięcia udziału prosimy potwierdzać do dnia 03.04.2025 roku na formularzu zgłoszeniowym dostępnym pod linkiem: https://forms.gle/THdiBCg4YWds2Rj58  
     
  • W przypadku ewentualnych problemów z działaniem formularza google, bardzo prosimy o przesłanie informacji o zamiarze uczestnictwa w Konferencji na adres: biuro@giph.com.pl
     
  • Zgłoszenie na Konferencję jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych zgodnie z klauzulami RODO*